Zaznacz stronę

Czipowanie (chipowanie) Psa

Czip to mikroprocesor zamknięty w sterylnej powłoce wielkości ziarenka ryżu. Wszczepia się go tylko raz w życiu psa, nie powoduje reakcji alergicznych, nie przeszkadza, jest w pełni bezpieczny dla naszego pupila. Mikroczipy stosowane w Polsce spełniają warunki ISO.

Na czym polega czipowanie psa?

Czipowanie zwierząt polega na wszczepieniu pod skórę mikroprocesora, w którym znajduje się niepowtarzalny, piętnastocyfrowy kod. Lekarz weterynarii za pomocą strzykawki wprowadza pod skórę w okolicy szyi lub łopatek mikroprocesor. Zabieg przypomina zastrzyk- jest prawie bezbolesny.
Naszego czworonoga możemy zaczipować w każdym wieku. Założenie czipa może odbyć się u szczeniąt i u zwierząt w starszym wieku.

Dlaczego warto zaczipować psa?

Właściciele psów czują się bezpieczni w przypadku nagłego zaginięcia psa lub gdy ich pupil zostałby skradziony. Czytnik, który zostaje przystawiony do miejsca, gdzie znajduje się mikroprocesor, odczytuje numer, pod którym jest zarejestrowany pies. Na podstawie tego numeru w bazie danych uzyskuje się informacje o właścicielu psa oraz jego adres. Jeżeli wybieramy się za granicę z naszym czworonogiem wszczepienie czipa jest niezbędne do wyrobienia paszportu dla naszego pupila. Ponadto jeżeli chcemy ubezpieczyć psa  >>> Sprawdź nasze  ubezpieczenia psa.

Sam numer czipa nic nam nie powie, należy go zarejestrować w kilku popularnych bazach danych (może to zrobić lekarz weterynarii) podając swoje dane adresowe i numer telefonu.

Ile kosztuje zaczipowanie psa?

Cena czipa zależy od producenta, rodzaju czipa i cennika danej przychodni lub gabinetu weterynaryjnego, zazwyczaj jest to kwota od 50 do 150zł.

Jeżeli koszt zaczipowania psa jest dla Ciebie za wysoki, watro śledzić informacje na stronach internetowych gmin lub miast. Wiele z nich dzięki dotacjom lub fundacjom okresowo przeprowadza darmowe czipowanie psów lub kotów. Jednak są to bardzo rzadkie akcje, dlatego warto zdecydować się na wszczepienie czipa, gdyż jest to wydatek jednorazowy, na całe życie naszego pupila.