Zaznacz stronę

Szczepienia u psów

Po co szczepić?

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Jeżeli chcemy ustrzec naszego pupila przed groźnymi chorobami, naszym obowiązkiem jest go zaszczepić. Po urodzeniu szczenięta otrzymują przeciwciała z mlekiem matki, dzięki temu są chronione przed różnymi drobnoustrojami. Z czasem jednak ta ochrona przestaje działać organizm zwierzęcia jest narażony na groźne choroby.Po szczepieniu organizm szczeniaka będzie posiadał przeciwciała i szybciej poradzi sobie z infekcją.

Jakie są rodzaje szczepień?

Naszego pupila możemy zaszczepić za pomocą szczepionek monowalentnych – chroniących przed jedną chorobą, lub poliwalentnych (skojarzonych) chroniących przed różnymi chorobami. Zgodnie z zaleceniami światowej organizacji skupiającej lekarzy weterynarii, szczepienia możemy podzielić na obowiązkowe i dodatkowe.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane psów obejmują:

 • Wściekliznę: jest bardzo niebezpieczna, śmiertelna i nieuleczalna choroba, która może atakować zarówno psy jak i ludzi. Kolejne szczepienia przypominające powinny odbywać się co roku. Jeżeli nie zaszczepimy naszego pupila na wściekliznę, możemy liczyć się z mandatem karnym w wysokości 500zł nałożonego przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii.
 • Nosówkę: jedna z najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych u psów. Na zachorowanie najbardziej narażone są szczeniaki i psy seniorzy, jednak może dotknąć psy w każdym wieku. Wirus nosówki psów atakuje układ pokarmowy, oddechowy i nerwowy, bywa śmiertelna.
 • Zakaźne zapalenie wątroby czyli choroba Rubartha: również choroba wirusowa, której objawy bywają różne- od niewielkiej gorączki, po wymioty, żółtaczkę, ciężkie zapalenie wątroby. Nie leczona prowadzi do śmierci zwierzęcia.
 • Parowoirozię: bardzo niebezpieczna i wysoce zakaźna choroba, atakuje układ pokarmowy powodując utratę apetytu, gorączkę, wymioty, biegunkę często z krwią. Bardzo ważne jest, aby szczenie przed szczepieniem nie miało kontaktu z innymi psami, ani odchodami. Wirus może pozostać w glebie przez rok, wystarczy, że zwierzę poliże glebę i może dojść do zarażenia. Z tego wniosek, że do zakażenia nie jest potrzebny bezpośredni kontakt z innymi psami.
 • Kaszel kenelowy: wirusowa choroba, która występuje głównie w skupiskach psów np. w hotelach dla zwierząt, schroniskach lub wystawach. Choroba powoduje ciężki kaszel, czasami wysoką gorączkę. Skutki choroby mogą być mniej lub bardziej poważne w zależności od ogólnego stanu zdrowia psa i jego wieku.

Szczepienia dodatkowe psów – zależą od stanu zdrowia i trybu życia psa. Do dodatkowych szczepień zaliczamy: szczepienie przeciwko : dermatofitozie, boleriozie, leptospirozie, herpeswirozie.

Kiedy szczepić psa?

Zanim zaczniemy szczepienie psa najpierw trzeba go odrobaczyć. Szczenięta odrobaczamy w trzecim i piątym tygodniu życia ponieważ mogło dojść do zakażenia larwami glist przez łożysko matki jeszcze przed narodzinami. Jeżeli nasz zwierzak jest zdrowy i nie ma pasożytów możemy zacząć szczepienia.

Szczepionkę podaje się indywidualnie i zależy między innymi od stanu zdrowia szczeniaka. Ze szczepieniami nie należy zwlekać ponieważ dla szczeniąt różne choroby są groźniejsze niż dla psów dorosłych. Szczepienia są najskuteczniejsze kiedy podaje się je w ustalonych terminach i pamięta się o dawkach przypominających.

Abyśmy wiedzieli kiedy zaszczepić psa został opracowany kalendarz szczepień psa:

 • 6-7 tydzień życia- parwowiroza, nosówka.
 • 9-10 tydzień życia- parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha, kaszel kenelowy, leptospiroza.
 • 12-14 tydzień życia- parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha, kaszel kenelowy, leptospiroza, koronawiroza.
 • 15 tydzień- wścieklizna


  Po upływie 12 miesięcy konieczne są dawki przypominające.

Co zrobić po szczepieniu psa?

Po szczepieniu należy zapewnić szczenięciu spokój, ponieważ jego układ odpornościowy będzie pracować bardziej niż zwykle. Po podaniu szczepionki nasz pupil może zachowywać się nieco apatycznie, nie będzie miał apatytu, a w miejscu ukłucia pojawi się obrzęk i bolesność. Jeżeli te objawy będą się utrzymywać przez kilka kolejnych dni, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Warto połączyć dbanie o zdrowie psa i jego szczepienia równocześnie z zapewnieniem specjalnego ubezpieczania psa.